Filozofia tak trochu inak
Som študentka filozofie síce len prvý rok, no s otázkami typu : „Filozofia? To je na čo dobré? Čo s tým budeš potom robiť? A to ťa baví? Mňa by to nebavilo... „ pokúsim sa vám však ukázať inú stránku filozofie, ukázať, že aj ona môže byť zaujímavá a prospešná.
Mnohým ľuďom filozofia otvorila oči. Pochopili, že svet nemusí byť taký, aký im ho predstavovali rodičia a spoločnosť. Vo filozofii našli seba a rozvíjali s ňou svoj talent či schopnosti, nadanie. Zistili, že mnoho ľudí chápe jedným smerom a nezamýšľajú sa nad tým, že ich myslenie ovplyvňuje spoločnosť. Ak teda spoločnosť ovplyvňuje ich myslenie, dovoľujú jej ovplyvňovať aj ich správanie a konanie.
Bertrand Russell vo svojej knihe My Mental Development píše : „(G.E.) Moore stál na čele revolty a ja som ho s pocitom emancipácie nasledoval. ... Boli sme presvedčení, že tráva je zelená a že slnko a hviezdy existujú, aj keď ich nikto nepozoruje. Svet, ktorý bol abstraktný a logický sa teraz stal bohatým a mnohotvárnym.“ Nezdá sa vám to trochu ako provokácia? Možno autor tým chcel upozorniť na možnosť iného sveta, ako si ho my predstavujeme. Ako vieme, že tráva je zelená? Ako vieme, že žijeme na Zemi? Nejaká družica vyslaná zo Zeme nám prináša denne informácie o vzhľade Zeme a jej okoliu. No ako môžeme tvrdiť, že vesmír je nekonečný? Čo ak je len „omrvinkou na tričku“? Ako teda môžeme tvrdiť, že tráva je zelená?! Čo znamená slovo – zelený? Spoločnosť sa kedysi dohodla a „pomenovala“ jednotlivé veci. Vankúš sa kľudne mohol volať pero a podobne. Spoločnosť teda značnou mierou ovplyvňuje naše myslenie, pretože keď myslíme, ticho hovoríme. A hovoríme a myslíme slová, ktoré určil niekto iný.
Nezdá sa vám teraz, že môžete spochybniť celý svet a neviete čomu veriť? Svet je zrazu úplne iný, však? Presne ako vraví Bertrand Russell – je bohatý a mnohotvárny.
Náš jazyk má však aj jednu chybu. Keď poviem – zelená, hneď sa vám vybaví farba. No každému sa javí iná. Má mnoho odtieňov a krás. Prečo je to teda stále zelená? Prečo tmavá zelená nemôže byť už napríklad šípková? Poviete si, ale veď šípky sú červené. Naozaj sú? Rovnako aj krieda. Keď s ňou píšte o tabuľu, zmenšuje sa, mení svoj tvar. No stále je to tá istá krieda, akou bola na začiatku. Ale teraz je úplne iná...
Keď pochopíte čaro filozofie, keď vás uchváti, nazriete do jej zákutí a krás, pocítite obrovskú túžbu, túžbu poznať. Vynorí sa vám veľa otázok, na ktoré neviete odpovedať a tú odpoveď nepoznajú ani najlepší vedci na svete. A v tom je tá krása a tajomstvo filozofie. V túžbe a viere, že vaše otázky budú zodpovedané.
Komentáre
:) ahoj nanai
čo myslíš, ako je možné sa vymaniť z predsudkov a myšlienok, ktoré nám predávajú rodičia a spoločnosť? myslíš si, že je možná takáto redukcia? nie sú aj tvoje myšlienky výsledkom toho, čo ti dali do vienka rodičia a spoločnosť?
...svet asi nie je len abstraktný a logický....aj keď sa mi zdá, že logickí atomisti a analytickí filozofi mali skôr snahu neuvažovať nad tým, čo nie je logické....
Premýšlať nad
ja sa nebojím ;)
otazka...?
Ďakujem
Peťo- aj tebe ďakujem :). toho, že sa ti vynorí ďalších mnoho otázok, toho sa netreba báť. práve aj to je to čaro, že niečo ťa privedie k niečomu inému a veci ti odrazu dajú iný zmysel...
:)
vitaj filozofka...
K tomu jazyku : Kto sa vraj nauci viac jazykov, uvolni si trochu tu zvieraciu kazajku, ktoru nam jazyk nasadzuje na nase myslenie.
myslím si, že
Peťo: poznateľnosť podstaty odmietajú mnohí filozofi (myslím, že aj Russell), skôr sa dnes zaoberajú tým, ako funguje napr. jazyk, teda kto ako tvorí a používa tebou uvedené slovíčka, čo označujú a aký majú význam...a to sa dnes nazýva filozofiou ;)
nanai: a máš pravdu, filozofia ma dostala už dávno...
inak ruwan
indiáni zase nemajú to, čo možno nazvať pojmami, ktoré sú všeobecné (napr. strom, smrek, buk)...ale skôr konkrétne pomenovávajú konkrétne veci (napr. tá vec pri kopci s listami :)
Dionea...
joj nie, ruwanovými, prepáč Peťo
aha dia :)
Inak,zaujímavý článok :)
:)) teide
nanai
To citanie v prvom rade... zelam vela stastia.
aha,tak to dopadne,keď si
J.F.Cooper v jednej svojej knihe písal: Ten čo šlape chodníky..a znamenalo to " stopár " :))
Tak a tu i končí mija znalosť indiánskych pojmov :)
o co mi islo....
mmm ruwan
Ďakujem..
juro- no to máš pravdu, čítať, čítať a čítať.. posnažím sa vo svojom ďalšom štúdiu prečítať čo najviac kníh :)...
sestko- neboj sa, nezanevriem :). práve preto som sem prispela s týmto článkom, aby som zistila, čo mám ešte zmeniť a v čom sa polepšiť.. je toho určite ešte veľa, čo musím zmeniť, ale najko treba začať. a kritika nás predsa nemá odrádzať, ale naopak, má nás posúvať vpred... :)
ruwan- zaujímavá myšlienka, teším sa, až to rozpracuješ do článočku ;)